The purpose of the lesson is for students to become aware of
effects of people's behavior on energy consumption
Students individually read about method of measuring consumption.
They measure consumption in heir homes during one day.
They discuss results in the classroom, and clarify all problems they encountered while measuring and open questions they have.
Than they perform exercises in the form of measurements and experiments.
Calculate the price of energy in all three scenarios, for daily consumption, monthly and yearly.
Discuss results. Propose methods to save energy and cost.
After how much time would more efficient bulbls pay themselves off?
| Incandescent | CFL | LED | ||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Room | Lumens | Used hrs/day | Watt | EUR | Watt | EUR | Watt | EUR |
| Kitchen table | ||||||||
| Kitchen sink | ||||||||
| Kitchen wall | ||||||||
| WC | ||||||||
| Living room wall | ||||||||
| Living room ceiling | ||||||||
Now estimate how much time each of existing bulbs is actually used (turned on) on average every day.
Propose which bulbs should be replaced with CFL, which with LED and which should remain the same, so that the pay-off period is the shortest.